Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości po pandemii trudno w tej chwili przewidzieć. Po całkowitym zastoju na rynku w pierwszym okresie pandemii rynek nieruchomości się ożywił. Obecnie transakcje odbywają się podobnie jak przed pandemią. W poprzedniej części zwróciliśmy uwagę na to, że wielu klientów kupuje mieszkania w celach inwestycyjnych. Jest to niewątpliwie dobry czas na inwestycje w nieruchomości.

Trudno przewidzieć jak rynek będzie reagował i jakie będą ceny za metr kwadratowy. Od kilku lat obserwujemy wzrost cen nieruchomości. Szczególnie widać to w przypadku małych mieszkań. Kawalerki i mieszkania dwupokojowe szybko znajdują nowych nabywców Cena za metr z roku na rok jest coraz wyższa. Mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym są coraz droższe.

Mieszkania na sprzedaż we Włocławku


Dla młodych osób są one także mało dostępne ze względu na wymagany przez bank minimum 20% wkład własny. Bez pomocy rodziny trudno jest młodej osobie nabyć mieszkanie. Musiałaby ona oszczędzać wiele lat. Nawet, jeżeli posiada zdolność kredytową bez wkładu własnego bank nie chce udzielić kredytu. W jakim kierunku będzie zmierzał rynek nieruchomości trudno w tej chwili przewidzieć.

Obserwując sytuację w Europie Zachodniej można spodziewać się, że mieszkania będą coraz droższe. W dużych miastach niemal niemożliwe jest kupienie własnego mieszkania. Ceny za metr są tak wysokie, że młodzi ludzie mogą je jedynie wynajmować. Niewątpliwie ceny mieszkań będą rosły. Zatem jest to dobry czas na inwestycje w nieruchomości. Być może za jakiś czas mieszkania dostępne będą tylko dla zamożnych klientów.

Pozostałe osoby, nieco mniej zamożne będą mogły je jedynie przez całe swoje życie wynajmować. Polacy przywiązani do własności będą musieli zmienić swój sposób myślenia. Wysokie ceny za metr, trudno dostępne kredyty spowodują, że mieszkania staną się niedostępne. Mieszkania na sprzedaż szybko znajdują swoich nowych właścicieli. Inwestycja w nieruchomość to obecnie dobra lokata kapitału. Niezależnie od sytuacji w kraju i na świecie mieszkania nie tracą na swojej wartości. Wyższe zarobki powodują także większą dostępność w zakresie ich wynajmu.