Drogie mieszkania na sprzedaż, bak możliwości ich zakupu niewątpliwie spowodują zmiany na rynku nieruchomości. Jest on ściśle związany z tym, jaka jest sytuacja ekonomiczna kraju, regionu i zamożność klientów. Biura nieruchomości obecnie zajmują się szeroko rozumianym obrotem nieruchomościami. Pomagają klientom kupować, sprzedawać, zamieniać i wynajmować nieruchomości. Sytuacja na rynku będzie się zmieniać.

Jak będzie wyglądała za kilka lat trudno przewidzieć. Można jedynie na podstawie obserwacji rynku, trendów i wzorów z innych krajów przewidywać sytuację biur nieruchomości w naszym kraju. Być może z czasem w biurach nieruchomości będzie mniej mieszkań wystawionych na sprzedaż, a więcej na wynajem. Trudno dostępne kredyty i wysokie ceny mieszkań, mogą spowodować, że rozwinie się rynek wynajmu mieszkań.

Brak możliwości zakupu własnego mieszkania zmusi do zmiany myślenia w tym zakresie. Społeczeństwo przyzwyczai się do tego, że mieszkania będą trudno dostępne. Wzorem Europy Zachodniej będą one wynajmowane i młodzi ludzie przez całe swoje życie będą je wynajmować. Większa mobilność za pracą spowoduje, że młodzi ludzie nie będą chcieli związywać się z określonym miejscem.

Wynajęcie mieszkania w mieście zatrudnienia będzie dla nich wygodna. Takie tendencje obserwujemy obecnie w krajach Europy Zachodniej. Młode osoby za pracą wyjeżdżają do innego miasta, kraju. Nie przywiązują się do miejsca urodzenia. Najważniejsze jest to, aby mieć pracę. Za pracą są w stanie wyjechać i zmieniać miejsce kilka razy w życiu. Zmienia się styl życia, myślenia i traktowania mieszkania.

Nie jest ono celem samym w sobie, ale tylko środkiem do osiągnięcia celu, jakim jest kariera zawodowa. Nie ma znaczenia czy mieszka się we własnym czy wynajętym mieszkaniu, jeżeli stać jest najemcę na opłacenia kosztów z tym związanych.

Mieszkania są urządzone bardzo ładnie, co powoduje, że osoby wynajmujące czują się w nich dobrze. Nie odczuwają braku własnego mieszkania. Życie zawodowe kieruje ich decyzjami o zamieszkaniu i związaniu się z określonym miejscem.