Kontynuujemy temat zakupu mieszkania we Włocławku na wynajem jako lokatę kapitału. W poprzedniej części opisaliśmy zakup mieszkania za gotówkę czyli zgromadzone oszczędności.

W tej części zastanowimy się czy zakup mieszkania w celach inwestycyjnych za pieniądze z kredytu hipotecznego to dobry pomysł?


Wiele osób rozważa takie rozwiązanie. W perspektywie wielu lat cena mieszkania zapewne wzrośnie. W przypadku braku oszczędności ale posiadając zdolność kredytową możliwy jest zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Czy taka inwestycja się opłaci? W przypadku młodych osób, dobrze zarabiających i obracających dość dużymi środkami na bieżąco taka inwestycja może być dobrym rozwiązaniem.

Włocławek nieruchomości

Spłacając kredyt hipoteczny z bieżącego wynajmu zapewne nie zostanie zbyt dużo. Czasami może trzeba będzie nawet nieco dopłacić. Wynajem mieszkania pochłania bowiem pewne środki finansowe. Takie jak nadawanie ogłoszeń podczas szukania nowych lokatorów, naprawy, wymiany zużytych sprzętów, mebli. Po kilku latach wynajmowania mieszkania konieczne będzie także przeprowadzenie większego remontu. Wymiana zamków w drzwiach wejściowych lub inne niezbędne bieżące wydatki.

Takie mieszkanie należy traktować jako wieloletnią inwestycję.


Niewątpliwie po 20 latach mieszkanie zyska na wartości. Po spłaceniu kredytu właściciel będzie mógł je nadal wynajmować i wówczas bez obciążeń kredytowych zyska dużo więcej. Mogą to być już konkretne kwoty.

Ponadto mieszkanie zdecydowanie zyska na wartości.

Jeżeli właściciel mieszkania zdecyduje się na jego sprzedaż uzyska za nie bardzo dobrą cenę.


Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych opłaca się zarówno za gotówkę jak i na kredyt, jeżeli zakładamy zwrot środków w perspektywie wieloletniej. Na wynajem kupuje się zazwyczaj mieszkania dwupokojowe i kawalerki, ponieważ takie rozkłady mają największe wzięcie wśród najemców. Ze względu na lokalizację warto rozważyć zakup mieszkania z rynku wtórnego. Dużo więcej ofert mieszkań znajduje się w pobliżu lub w samym centrum miasta. Takie mieszkanie łatwej wynająć.