Mieszkania na rynku nieruchomości drożeją. Duży popyt na nieruchomości sprawia, że mieszkania na sprzedaż oferowane są po coraz wyższej cenie. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego jaki i pierwotnego.

W Polsce mieszkania na rynku wtórnym bardzo często są niewiele tańsze od mieszkań oferowanych na rynku pierwotnym. W przypadku nieruchomości ładnie wykończonych, zbudowanych z dobrych materiałów, zdarza się, że mieszkanie na rynku wtórnym są droższe od nowych oferowanych na rynku pierwotnym. W styczniu 2021 roku weszła w życie nowa norma budowlana WT2021.

Nieruchomości Włocławek

Do tej pory obowiązywała norma z 2017 roku. Średnio co pięć lat jest ona aktualizowana. WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynkom, które powstaną od 2021 roku. W związku z tym każdy inwestor planujący budowę będzie musiał wybrać odpowiednie rozwiązania i technologie.

Nowe wytyczne będą miały znaczący wpływ na wiele aspektów budowy i wykończenia domu. Największa rewolucja czeka inwestorów w kwestii związanej z wyborem systemu grzewczego. Nowe domy będą musiały być skuteczniej izolowane.

Możliwe jest to poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego lub zastosowanie materiałów o lepszej jakości. Deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) powinna być jak najmniejsza. Taki materiał lepiej izoluje, a dzięki temu grubość ocieplenia może być mniejsza.

Ważnym czynnikiem będzie odpowiednio dobrana izolacja termiczna w połączeniu z zasilaniem energią ekologiczną (neutralną dla środowiska) dla systemów ogrzewania i wentylacji. Sama izolacja budynku nie będzie wystarczająca.

Włocławek nieruchomości 

Aby osiągnąć założenia WT 2021, konieczne będzie zastosowanie urządzeń korzystających z energii odnawialnej. Tylko one pozwolą obniżyć zużycie energii pierwotnej zgodnie z wymaganiami warunków technicznych 2021. Warto przy tym zauważyć, że standardów tych nie spełnią kotły na węgiel.

Normy trudne do osiągnięcia będą także przy ogrzewaniu olejowym lub gazowym (również dla kotłów najnowszej generacji). Wyższe koszty budowy mieszkań spowodują, że ich cena na rynku wzrośnie. W ślad za tym wzrosną także ceny mieszkań na rynku wtórnym.