Obowiązujące od stycznia bieżącego roku nowe warunki techniczne dotyczą inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Każdy nie zrealizowany projekt (nie sfinalizowane formalności) stworzony według starych wymagań będzie musiał być dostosowany do nowych wytycznych.

Włocławek Nieruchomości

Nowe warunki techniczne będą musiały spełniać także budynki rozbudowywane oraz modernizowane. Mieszkania znajdujące się w sprzedaży nie musiały spełniać tak wysokich wymagań pod względem energooszczędności. Tylko nieliczni budowali tzw. ekologiczne domy. Praktycznie nie dotyczyło to budynków wielorodzinnych.

Nowe przepisy dotyczą wszystkich budynków. Każdy inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego, wielorodzinnego bloku lub lokalu użytkowego będzie musiał dostosować projekt do nowych wymagań. Niewątpliwie konieczność zastosowania nowych energooszczędnych instalacji i materiałów spowoduje, że lokale będą droższe.  

Na początku wzrost cen mieszkań dotyczyć będzie rynku pierwotnego, z czasem zapewne także na rynku wtórnym ceny wzrosną. Duże zapotrzebowanie na mieszkania spowoduje, że właściciele mieszkań będą podwyższać ich ceny sprzedaży.

Po 1 stycznia 2021 roku wyzwaniem stanie się zasilanie i ogrzewanie domów. Tradycyjne kotły opalane węglem, drewnem, czy nawet popularne obecnie kotły gazowe mogą nie być w stanie sprostać restrykcyjnym normom.

Nieruchomości Włocławek

Nowe przepisy mogą przyczynić się do wykorzystania np. kotłów na biomasę, która jest paliwem odnawialnym. Możliwe będzie spełnienie wymagań jeżeli w bilansie energetycznym domu przynajmniej 50% będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Obecnie w Polsce możemy wykorzystywać:

  • energię promieniowania słonecznego (kolektory i panele słoneczne),
  • energię z ziemi i z powietrza (pompy ciepła gruntowe i powietrzne),
  • energię biomasy (spalanie, zgazowanie, estryfikacja i fermentacja biomasy).

Dzięki zastosowaniu nowych norm w budownictwie mieszkania i domy będą energooszczędne. Rachunki miesięczne za ogrzewanie mogą być niższe. Jednak obecne koszty budowy energooszczędnych domów są wysokie. Inwestorzy ponosząc wyższe koszty ich budowy przeniosą je na swoich klientów. Ceny mieszkań w sprzedaży na rynku pierwotnym będą dużo wyższe od obecnych.